Jak vybrat vhodný typ jízdního kola
Nejdříve je třeba si určit, jak často a kde budete jízdní kolo používat a k čemu vám má kolo sloužit. Pokud vyrazíte na kole jen občas např. o víkendu na kratší vyjížďky po okolí, tak můžete vybírat jízdní kolo v ceně od 10-15 tKč. Pokud budete jezdit častěji, tak je vhodné volit jízdní kolo v ceně od 15-25 tKč. Pro každodenní ježdění a nějaký ten závod vybírejte kola v ceně od 30 tKč. V následujícím přehledu se vám budeme snažit přiblížit a vysvětlit jednotlivé typy jízdních kol.
Horská kola
Horská kola jsou určena převážně do náročného terénu. Dělíme je na tři základní typy. Prvním typem jsou horská kola s pevným rámem a pevnou vidlicí, druhým typem jsou horská kola s odpruženou přední vidlicí a pevným rámem a třetím typem jsou horská kola s odpruženou přední vidlicí a odpruženým rámem. Všechny tři jmenované typy horských kol si vybírá cyklista, který bude jezdit v terénu mimo cesty. Na těchto horských kolech se dá jezdit samozřejmě i po silnicích a cestách, ale svou konstrukcí a typem pneumatik jsou určena převážně do náročnějšího terénu. Záleží potom na cenové kategorii kola, pro jak náročný terén jsou určena.
Crossová kola
Crossová kola určená jak do terénu, tak i na silnice a cesty. Crossová kola mohou mít přední odpruženou vidlici, ale s daleko menším zdvihem než kola horská. Crossové kolo vybírá cyklista, který bude kola zhruba z 80% používat na polních, lesních cestách, na zpevněných komunikacích. Krátkodobě lze krosové kolo využívat v nenáročném terénu i mimo cesty. Konstrukce rámu je přizpůsobena pohodlnějšímu-napřímenějšímu posedu jezdce oproti kolu horskému. Tento typ kola je v poslední době velmi populární a je přímo předurčen pro cykloturistiku.
Silniční kola
Silniční kola jsou určena pro sportovní a závodní jízdu na silnicích a na uzavřených okruzích. V žádném případě se nedoporučuje tento typ kola využívat v jakémkoliv terénu. Silniční kola jsou vybavena hliníkovým nebo karbonovým rámem a vidlicí AL nebo karbon.
Dámská kola
Dámská kola mají speciálně upravenou geometrií pro ženy. Kratší geometrie rámů, kratší představce, pohodlná dámská sedla a samozřejmě také líbivé designy. To vše pro maximální komfort a požitek z jízdy. Proč potřebují ženy jinou konstrukci? Protože mají proporcionálně oproti mužům delší nohy a některé mužské rámy můžou být pro ně moc dlouhé.
Jakou zvolit velikost rámu podle výšky postavy?
Dětská kola
Vybrali jsme pro vás dětská kola, která mají vysokou kvalitu provedení, atraktivní design a hlavně jsou bezpečná. Při výběru dětského kola se vždy dívejte na celkovou váhu kola.
Věk a výška dítěte
Při výběru dětského kola hraje důležitou roli věk a výška dítěte. Označení velikostí dětských kol znamená průměr kol, na jakých jsou postavena a udává se v palcích, nejčastějšími velikostmi jsou 12, 16, 18, 20 a 24. Často používaným vodítkem pro výběr správné velikosti kola bývá věk dítěte, ale to není zcela ideální a lépe je řídit se výškou dítěte.
Rozdělení velikostí dětských kol
Dětská kola 12“
Tato kola jsou vhodná pro nejmenší děti ve věku 2-3 roky, nebo do výšky 100 cm, jejich vybavení bývá základní a kola jsou převážně vybavena zadním nábojem typu „torpédo“, které má funkci brzdy.
Dětská kola 14“
Kola s průměrem 14″ jsou určena pro odrostlejší děti ve věku 3-4 let, nebo do výšky 95-105cm, jejich vybavení bývá základní a kola jsou převážně vybavena zadním nábojem typu „torpédo“, které má funkci brzdy.
Dětská kola 16“
Kola s průměrem 16″ jsou určena pro odrostlejší děti ve věku 4-5 let, nebo do výšky 100-115cm, jejich vybavení bývá základní a kola jsou převážně vybavena zadním nábojem typu „torpédo“, které má funkci brzdy.
Dětská kola 18“
Kola s průměrem 18″ jsou určena pro odrostlejší děti ve věku 5-6 let, nebo do výšky 110-120cm, jejich vybavení bývá základní a kola jsou převážně vybavena zadním nábojem typu „torpédo“, které má funkci brzdy.
Dětská kola 20“
Kola této velikosti jsou určena pro starší děti a svým vybavením se téměř blíží dospělým kolům. Jsou vhodná pro děti ve věku 6-9 let nebo do výšky 115-130cm.
Dětská kola 24“
Jsou určena pro děti věku 8-12 let nebo výšce 115-155cm. Dalo by se říct, že tato kola jsou již zmenšená klasická kola. Rámy se liší pouze geometrií a velikostí, která je přizpůsobena proporcím dětské postavy, komponenty se v podstatě shodují, liší se pouze menší délkou klik a kratším představcem.
Co se výbavy a rámů týče, bývají dnes i kola pro nejmenší vybavována kvalitními komponenty a lehkými hliníkovými rámy. Dětská kola velikostí 12″ a 16″ bývají navíc vybavena přídavnými kolečky pro snadnější zvládnutí jízdy na kole. Pro děti do 10-ti let musí být navíc kola vybavena bezpečnostním krytem řetězu.
Bezpečnost
Dbejte na bezpečnost svých dětí a vybavte je kvalitní cyklistickou přilbou, která je pro děti a mládež do 18 let povinná ze zákona č. 361/2000 Sb. po změně provedené zákonem č.411/2005 Sb, §58, odst.1: "Cyklista mladší 18 let je povinen za jízdy použít ochrannou přilbu schváleného typu podle zvláštního právního předpisu a mít ji nasazenou a řádně připevněnou na hlavě."
Naše zákaznícka linka je k dispozici od 16:00 do 20:00 hod.
Telefon:+420 608 952 349
Kontakt na naši zákaznickou linku